Ga verder naar de inhoud

Europees solidariteitsfonds voor Oekraïense films gelanceerd

20 februari 2023

De EFAD, de filmagentschappen en de ministeries van Cultuur van 13 landen, waaronder het Vlaams Audiovisueel Fonds, lanceerden vandaag tijdens de 73e editie van de Berlinale het Europees solidariteitsfonds voor Oekraïense films. Deze unieke solidariteitsactie heeft tot doel Oekraïense filmmakers te helpen en tegelijkertijd coproducties te bevorderen.

Voor deze steunregeling wordt een comité samengesteld met een vertegenwoordiger van elke deelnemend ministerie/fonds en de maatregel wordt beheerd door het CNC. De steun is gericht op de financiering van Oekraïense cinematografische werken in de ontwikkelings- en afwerkingsfase. Er is een budget van één miljoen euro beschikbaar om projecten te steunen die door een jury van vijf onafhankelijke deskundigen worden geselecteerd, via twee oproepen voor projecten die in 2023 van start gaan. De eerste oproep staat vanaf nu open. Aanvragen kunnen tot 17 maart bij het CNC worden ingediend. De resultaten van deze eerste selectieronde worden bekendgemaakt tijdens het festival van Cannes in mei.

We zijn bijzonder trots dat ESFUF vandaag het licht ziet en onze leden zich hierdoor kunnen vereningen in hun solidariteit met Oekraïne. We zijn het CNC dankbaar dat ze dit project hebben geïnitieerd en ook verder zullen coördineren, ondersteund en gepromoot door onze vereniging.

Luis Chaby Vaz, voorzitter van de EFAD

Het afgelopen jaar heeft Vlaanderen zijn solidariteit met Oekraïne via opvang van vluchtelingen en steun voor kritische infrastructuur bewezen. Cultuur is ook in tijden van oorlog van levensbelang en daarom ondersteun ik graag samen met het Vlaams Audiovisueel Fonds dit bijzondere initiatief van 13 landen om de creatieve filmgemeenschap van Oekraïne de nodige veerkracht en middelen te geven om door te gaan.

Minister-president en Vlaams minister van Cultuur Jan Jambon
ESFUF launch
Thomas Koehler / photothek

De deelnemende landen en fondsen

Het fonds wordt uitgevoerd door samenwerking en financiële bijdragen van 16 partners uit 13 verschillende landen: Europese ministeries, nationale filmfondsen en de EFAD.

 • België: Vlaams Audiovisueel Fonds (VAF), Cinema and Audiovisual Centre of the Wallonia-Brussels Federation (CCA)
 • Cyprus: Ministry of Culture
 • Kroatïe: Croatian Audiovisual Center
 • Estland: Ministry of Culture
 • Frankrijk: CNC and the Ministry of Culture
 • Duitsland: Federal Government Commissioner for Culture and the Media
 • Griekenland: Greek Film Center
 • Ierland: Screen Ireland
 • Italië: Ministry of Culture
 • Litouwen: Lithuanian Film Center
 • Luxemburg: Film Fund Luxembourg
 • Nederland: Netherlands Film Fund
 • Portugal: Institute of Cinema and Audiovisual
 • EFAD (Europa): European association of national film agencies
ESFUF logo

Meer informatie over ESFUF – European Solidarity Fund for Ukrainian Films.