Innovatieatelier
In 2020 lanceerde het VAF een eerste innovatieatelier. Wegens succes komt er in 2022 een nieuwe editie.
We zoeken storytellers die in deze snel veranderende wereld voor het eerst aan de slag willen gaan met innovatieve projecten (AR, VR, interactieve projecten, games en webseries). Je start met een idee. Je eindigt met een dossier waarmee je bij het InnovatieLab of bij het VAF/Gamefonds verdere steun kunt aanvragen. Het VAF voorziet een coachingtraject en een atelierpremie van 7.500 euro.
Gerelateerd
-
Subsidiemaatregel
-
Subsidiemaatregel



Voor wie & voor wat Uitvouwen
Welke makers kunnen kandideren?
Makers uit de film- en tv-industrie die nieuwe wegen willen bewandelen en een innovatief project willen uitwerken, onder begeleiding van een coach die de knepen van het vak kent.
Je kan deelnemen als solist of als team.
Er moet in deze fase nog geen producent en/of zender betrokken zijn.
Welke projecten komen in aanmerking?
Interactieve, VR en AR-projecten uit de categorieën animatie, documentaire, fictie en FilmLab (experimentele of audiovisuele kunst)
- Interactieve projecten zijn in deze context audiovisuele single creaties, met uitzondering van games, waarbij de gebruiker tijdens het kijkproces reageert en wat volgt beïnvloedt. Dit kan gaan van louter keuzes maken tussen vooraf voorziene opties tot meer participatieve interventies.
- VR of Virtual Reality projecten simuleren via de computer een omgeving om een gebruiker via diverse zintuigen (meestal visueel en auditief) onder te dompelen in een ervaring.
- AR of Augmented Reality projecten geven een live, direct of indirect, beeld van de werkelijkheid waaraan elementen worden toegevoegd door een computer. Deze toegevoegde elementen bevatten veelal sensordata of extra informatie over de omgeving.
Webseries in de categorieën animatie, documentaire en fictie.
- Webseries hebben meestal korte afleveringen (webisodes) en een aangepaste vertel- en productiestructuur.
- Om in aanmerking te komen moeten webseries bestaan uit minimaal 3 afleveringen met een minimale totale uitzendduur van 30’ voor de volledige reeks.
- Let op: met een webserie binnen de categorie Fictie kun je ook deelnemen aan het Conceptatelier voor Fictiereeksen. Binnen dat atelier ligt de nadruk sterker op de ontwikkeling van je verhaalstructuur en minder op de ontwikkeling van je interactieve elementen.
Games: er kunnen entertainmentgames, artistieke games en serious games ingediend worden.
- Met entertainmentgames bedoelen we: games die eerder gericht zijn op het spelplezier.
- Met artistieke games bedoelen we: kunstzinnige creaties waarvoor het medium 'game' wordt aangewend als expressievorm, maar waarbij de primaire doelstelling een artistieke ervaring is (bv. in een museum, als (deel van) een kunstproject, ...).
- Met serious games bedoelen we: games die in eerste instantie een maatschappelijk doel hebben.
- Voor al deze spelcategorieën geldt dat innovatie voorop moet staan. Die innovatie kan zich in allerlei elementen van het ontwikkelingsproces uiten: de visuele stijl, het technische aspect, het verhaal, de gameplay, etc.
Het atelier staat niet open voor:
- De ontwikkeling van crossmediale audiovisuele toepassingen van tv-reeksen die voor het VAF/Mediafonds in aanmerking komen, t.t.z. koppelingen van de mogelijkheden van interactieve media met de narratieve formats van documentaire-, animatie-, en fictiereeksen.
- De ontwikkeling van games voor het onderwijs.
Er is ruimte voor twaalf projecten. Indien de gewenste kwaliteitscriteria niet gehaald worden, selecteert het VAF minder dan twaalf projecten.
Bedragen Uitvouwen
Er is geen inschrijvingsfee.
Je ontvangt een atelierpremie van 7.500 euro.
Het VAF staat in voor de kosten van de coaching.
Voor projecten die in het atelier ontwikkeld werden, kun je naderhand bijkomende steun aanvragen: Steun aan Creatie | Vlaams Audiovisueel Fonds (vaf.be). De reeds toegekende premie wordt dan in mindering gebracht.
Deadline indiening Uitvouwen
Opgelet: tijdens 2023 is er geen deadline voor dit atelier. Dit atelier loopt tweejaarlijks.
Ontvankelijkheidscriteria Uitvouwen
Profiel
Als aanvrager voldoe je aan onderstaande voorwaarden:
- Je bent niet verbonden aan een omroep, d.w.z. je staat niet op de loonlijst van een televisiezender;
- Je woont en werkt in België en bent Nederlandstalig;
- Je bent minimaal 18 jaar oud;
- Je bent geen student;
- Je bent professioneel actief in de audiovisuele sector.
Project
Je project voldoet aan volgende voorwaarden:
- Het is een interactief, VR- of AR project uit de categorieën animatie, documentaire, fictie of FilmLab;
- Het is een webserie in de categorieën animatie, documentaire of fictie;
- Het is een entertainmentgame, artistieke game of serious game.
Zie de sectie ‘voor welke projecten’ voor meer informatie
Vormvereisten aanvraag
- Alle gevraagde elementen zijn aanwezig: pitch, synopsis, motivatie, gedetailleerde beschrijving van het project, voorstel coaches, CV aanvragers en verdelingsvork atelierpremie indien een team uit meerdere personen bestaat (cf. infra ‘hoe aanvragen’).
- Je respecteert voor elk van deze elementen het opgelegd maximum aantal woorden (cf. infra ‘hoe aanvragen’).
- Je respecteert de andere vormvoorwaarden (zie MyVAF).
Hoe aanvragen Uitvouwen
Meld je aan via MyVAF > nieuw dossier > talentontwikkeling > Filmfonds/Mediafonds/Gamefonds > Innovatieatelie (Opgelet, tijdens 2023 is er geen deadline voor dit atelier. Dit atelier is tweejaarlijks.)
Gebruik als titel de naam van je project.
Er verschijnt een deadline. Klik deze aan.
Lever volgende informatie aan:
- Pitch (max. 2 zinnen)
- Synopsis (max. 350 woorden)
- Motivatie: waarom wil je dit project ontwikkelen en waarom wil je deelnemen aan dit atelier? (max. 350 woorden)
- Meer gedetailleerde beschrijving van project:
- Format (VR, AR, webserie, game, ...);
- Verdere uitwerking (concept, gameplay of mogelijke interactie, ...);
- Indien van toepassing: een outline van het verhaal, onderwerp, de belangrijkste thema’s, personages en hun evolutie, … (max 1.000 woorden);
- Referenties.
- Optioneel: voorstel van coaches en reden waarom je met deze personen zou willen samenwerken. Grasduin ter inspiratie in onze pool van coaches.
- CV aanvragers
- Indien het team uit meerdere mensen bestaat: hoe wordt de atelierpremie verdeeld?
- Inclusie aanpak maximaal 2 blz. A4
Het VAF verwacht dat aanvragers nadenken en aangeven hoe binnen hun aanvraag plaats wordt - of kan worden - gemaakt voor inclusie.
Er wordt gevraagd naar de aanpak binnen 4 categorieën, project, cast, crew en publiek.
Voor de aanvraag voor het scenarioatelier mag de aanpak van cast en crew beperkt blijven aangezien het project zich nog in een beginfase bevindt. Meer uitleg en denkpistes zijn te vinden op onze website
Je kan met max. 1 project kandideren. Enkel volledige kandidaturen worden in aanmerking genomen. Projecten die niet aansluiten bij het opzet van de call worden niet behandeld.
Selectieprocedure Uitvouwen
Stappen in het selectieproces
- Het VAF onderzoekt of je aanvraag ontvankelijk is. Hierover ontvang je nieuws in de week na de deadline.
- Een onafhankelijke jury bestudeert alle kandidaturen en maakt een preselectie. Het VAF laat jehierna weten of je project al dan niet doorstoot naar de volgende fase.
- Voor de pre-geselecteerde projecten voorzien vervolgens we een hearing. De precieze datum wordt later bekendgemaakt.
- De jury selecteert max. 12 projecten en maakt een advies over aan de Raad van Bestuur van het VAF.
- De Raad van Bestuur neemt formeel de beslissing tot goedkeuring of afwijzing.
- Het VAF informeert je meteen na de beslissing.
- Het atelier start zodra er een geschikte coach gevonden is en de werkplanning goedgekeurd is door het VAF.
Feedback
We doen ons best om schriftelijk feedback te geven aan aanvragers wiens project in de loop van de selectieprocedure strandt. Door algemene drukte in het najaar kan het wel even duren vooraleer je deze feedback ontvangt. Gelieve de voorziene werking te respecteren en de juryleden niet te benaderen in de hoop om sneller of meer informatie te krijgen. Dank.
Contract & betaalschijven Uitvouwen
Het VAF maakt een contract op. Dit wordt door alle partijen ondertekend (VAF en atelierdeelnemer(s)).
De toegekende atelierpremie wordt in drie schijven uitbetaald: een eerste bij aanvang van het atelier, een tweede na drie maand (bij ontvangst van een tussentijds verslag), een derde na zes maand (bij ontvangst van een eindverslag).
Indien meerdere makers betrokken zijn bij een project en deelnemen aan het atelier, wordt de premie evenredig onder hen verdeeld, tenzij zij op voorhand en expliciet meedelen dat zij een andere verdeling wensen.
Verloop atelier Uitvouwen
Coach(es) en aanvrager(s) maken in samenspraak een werkplanning op, die ze voorleggen aan het VAF.
Het atelier start officieel zodra het VAF de werkplanning goedkeurt en het contract door alle partijen is ondertekend.
Het atelier bestaat hoofdzakelijk uit one-on-one sessies tussen maker(s) en coach(es). Daarnaast voorzien we een aantal masterclasses/workshops in groep, telkens tijdens de werkweek.
Het atelier duurt zes maanden.
Er zijn twee verplichte feedbackmomenten aan het VAF: een eerste na drie maanden, een tweede na zes maanden.
Coaching Uitvouwen
Elke maker kan een beroep doen op één of meerdere coaches, afhankelijk van de noden van maker en project.
Einddoel Uitvouwen
Na afloop van het atelier heb je al het materiaal dat je nodig hebt om ontwikkelingssteun aan te vragen bij het VAF InnovatieLab of preproductiesteun bij het VAF/Gamefonds: Steun aan Creatie | Vlaams Audiovisueel Fonds (vaf.be)
Deelname aan het Innovatieatelier is geen automatisch ticket voor latere scenario-, ontwikkelings-, preproductie- of productiesteun.
Herindiening mogelijk Uitvouwen
Als je project niet weerhouden werd voor de workshop, kun je voor een volgende editie opnieuw kandideren met hetzelfde project, op voorwaarde dat het project evolueerde. Voeg in dat geval een nota toe waarin je de evolutie toelicht.
Je hebt in totaal twee indieningskansen voor de workshop.
Wie niet geselecteerd werd voor het Innovatieatelier verliest geen indieningskans binnen het gewone aanvraagsysteem van het VAF.
Definitief afgewezen Uitvouwen
Je hebt in totaal twee indieningskansen voor het Innovatieatelier. Daarna is je project definitief afgewezen.
Wie niet geselecteerd werd voor het Innovatieatelier verliest geen indieningskans binnen het gewone aanvraagsysteem van het VAF.
Bezwaarsysteem Uitvouwen
De selectie voor het conceptatelier gebeurt volgens het wedstrijdprincipe. Er is geen bezwaarprocedure.
Opgelet: om alles overzichtelijk te houden, bevat deze pagina enkel de basisinformatie over steunaanvragen. In het reglement van het VAF staan alle regels en voorwaarden in detail vermeld. Wie steun aanvraagt, verklaart zich akkoord met het volledige reglement.
Effectieve leden
Het VAF stelt een jury samen van experten met een diverse en aanvullende achtergrond.